Aracından Yola Çöp Atana 5 Bin Lira Ceza Yolda

26.11.2019 9:34Kabahatler Kanunu kapsamında cezası olan ve zabıta ekiplerinin ceza kesebildiği yere çöp atma suçu, artık polisler tarafından da cezalandırılabilecek. Kanuna göre çevreyi kirletmenin cezası 5 bin TL'ye kadar çıkabiliyor.

Çevre suçu işleyenlere yönelik belediye görevlilerine verilen ceza kesme yetkisinin kapsamı değişiyor. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun çevre kirliliğine yönelik yaptırımlarını öngören 41. Maddesinde, önemli bir değişiklik yapılıyor.

Trafik Polisi Ve Jandarma Da Ceza Kesebilecek

Düzenleme sonrasında, belediye sınırları dışındaki alanlarda çevreyi kirletenlere yönelik trafik polisi ve jandarmanın da ceza kesmesine imkân verileceği belirtildi.

''Belediye Sınırları Dışında Kolluk Kuvvetleri Karar Verir''

Yapılacak değişiklik ile 5326 sayılı Kabahatler Kanunu 41. Maddede yer alan, ''Bu kabahatler dolayısıyla idari para cezasına belediye zabıta görevlileri karar verir.'' fıkrası, ''Bu kabahatler dolayısıyla idari para cezasına belediye sınırları içerisinde belediye zabıta görevlileri, belediye sınırları dışında kolluk kuvvetleri karar verir.'' şeklinde değiştirilecek..

Ceza 5 Bin TL'ye Kadar Çıkabiliyor

Kabahatler Kanunu'na göre çevreyi kirletmenin cezası 5 bin TL'ye kadar çıkıyor. Yine kanuna göre, oluşan kirliliğin kişi tarafından derhal giderilmesi halinde idari para cezasına karar verilmeyebiliyor.

 

 

https://www.haberlisin.com/gundem/suruculer-dikkat-3-h39866.htmlSosyal Medya