100 Ceza Puanı Yazıları

24.01.2019 21:00

100 ceza puanı sonrası sürücü kurslarından alınması gereken teorik eğitim müracaatlarında 25.12.2018 tarihinden itibaren fotoğraf ile beraber öğrenim belgesi ve sağlık raporunun da (bütün evrakların) tamamlanması gerekiyor.


Kara yollarında aracımızla kuralları ihlal ettiğimizde birtakım yaptırımlarla karşılaşırız. Bu yaptırımlar para cezası, aracın trafikten men edilmesi, ceza puanı ya da sürücü belgesi iptali şeklinde olabilir. Bazı trafik kural ihlallerinde hapis cezası dahi uygulanabilir.

 

Bir sürücünün trafik kural ihlalleri nedeniyle ehliyetine uygulanan ceza puanlarının 1 yıl içerisinde toplam 100 puana ulaşması durumunda sürücünün ehliyeti; ilk seferinde 2 ay, ikinci seferinde 4 ay süre ile geri alınır. Üçüncü seferinde ise sulh ceza hâkimliklerine sevk edilir.


Ehliyetleri süreli olarak geri alınan sürücülerin bu süre zarfında araç kullanmaları yasaktır.


100 Ceza Puanı Uygulamasında 1 Yıl Nasıl Hesaplanır?

Diyelim ki; 1 Haziran 2019 tarihinde ilk kez kırmızı ışık ihlali yaparken trafik polisi tarafından tespit edildiniz ve para cezasının yanında ehliyetinize 20 ceza puanı uygulandı. Bu durumda 1 Haziran 2020 tarihine kadar, yani ilk ceza puanı uygulamasından sonra 1 yıl içerisinde, alacağınız ceza puanlarının toplamı 100 puanı geçerse ehliyetinize iki ay süre ile el konuluyor. Bu süre dolmadan ikinci kez 100 ceza puanını doldurursanız el konulma süresi bu kez 4 ay oluyor. Aynı durum 1 yıl içerisinde üçüncü kez gerçekleşirse sulh ceza mahkemesine sevk ediliyorsunuz ve belki de ehliyetiniz tamamen iptal edilebiliyor.100 Ceza Puanında El Konulan Ehliyet Nasıl Geri Alınır?

1 yıl içerisinde 100 ceza puanını doldurarak, sürücü belgeleri 2 ay süre ile geri alınan sürücüler, bu süre içerisinde istedikleri bir sürücü kursuna başvurarak, ücreti karşılığında ilk defa ehliyet alanlarla birlikte teorik eğitimlere katılırlar. Bu eğitimin sonunda kurs tarafından eğitimin tamamlandığına dair bir belge düzenlenir ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından onaylanır. Bu durumdaki sürücüler 2 aylık bekleme süresi dolduktan sonra bu belge ile ilgili Trafik Büro Amirliğine başvurarak ehliyetlerini geri alabilirler.


Bir yıl içerisinde ceza puanını ikinci kez doldurarak ehliyetleri 4 ay süre ile geri alınan sürücüler, bu sürenin sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutularak rapor alırlar. Bu durumdaki sürücüler 4 ay bekleme süresinin sonunda psiko-teknik değerlendirme raporu ile birlikte ilgili Trafik Büro Amirliğine başvurarak ehliyetlerini geri alabilirler.


Bir yıl içerisinde 100 ceza puanını üçüncü kez doldurarak sulh ceza hâkimliklerine sevk edilen sürücüler, hakim kararına göre hareket ederler. Bu karar bazen ehliyetin iptal edilmesi dahi olabilir. Bu durumda ömür boyu ehliyet almak mümkün olmayacaktır.100 Ceza Puanını Doldurarak Sürücü Kursundan Eğitim Alacaklar İçin Gerekli Belgeler
1- Biyometrik Fotoğraf
2- Diploma
3- Sabıka Kaydı
4- Sağlık Raporu
5- Geri Alma Tutanağı

Sosyal Medya